Presoterapia – technika prewencyjno-terapeutyczna, która polega na zastosowaniu kompresji z wykorzystaniem stałego ucisku w postaci wyrobów uciskowych.
W celu osiągnięcia najlepszych efektów terapii wyroby uciskowe powinny być dopasowane indywidualnie dla każdego pacjenta (szyte na miarę). W tej metodzie rehabilitacji blizn bardzo ważny jest czas rozpoczęcia terapii uciskowej, dlatego decyzja o jej rozpoczęciu powinna być podjęta tuż po wygojeniu ran. Wyrób uciskowy powinien być noszony przez 22-23 godziny na dobę z przerwami na toaletę ciała, masaż oraz konserwację wyrobu. Proces rehabilitacji blizn trwa około 2 lat.
W celu zwiększenia komfortu pacjenta i skuteczności terapii zaleca się terapię skojarzoną, polegającą na łączeniu wyrobów uciskowych Codopress® / Codopress® Premium wraz z opatrunkami silikonowymi CodosilTM Adhesive.
Opatrunek silikonowy umiejscowiony bezpośrednio na bliźnie, pod wyrobem uciskowym, działa wygładzająco i zmiękczająco na rehabilitowane blizny, przez co wspomaga proces leczenia.
Wyroby uciskowe powinny być noszone nieprzerwanie od 6 do 24 miesięcy, w niektórych przypadkach terapia może trwać nawet do 5 lat (o czasie terapii decyduje lekarz) przez 22-23 godziny na dobę, z przerwą na toaletę ciała i masaż blizn z użyciem maści aktywnych oraz konserwację wyrobu.
U dzieci do 1,5 roku życia zaleca się zakładanie wyrobu na 3-4 godziny z przerwami 1-2 godzinnymi.
Niewskazane jest przerywanie terapii. W przypadkach stwierdzenia trudności w tolerancji terapii uciskowej przez pacjenta istnieje możliwość stopniowego przyzwyczajania organizmu do stosowania wyrobu.
Na początku terapii na obwodowych nieuciskanych częściach ciała może wystąpić obrzęk, który zwykle ustępuje po kilku dniach.
W przypadku trudności w akceptacji wyrobu uciskowego należy problem skonsultować z lekarzem prowadzącym leczenie.
Pacjenci rozpoczynający terapię wyrobami uciskowymi Codopress® oraz Codopress® Premium powinni mieć wygojone rany, bez opatrunków, aby można było prawidłowo pobrać miarę i przymierzyć wyrób, nie uszkadzając naskórka.
Pojawienie się wyraźnych objawów rehabilitacji, tj. spłaszczenie, zblednięcie, zmięknięcie blizny może być sygnałem do zaprzestania stosowania wyrobów uciskowych. W każdym jednak przypadku decyzję o zakończeniu terapii podejmuje lekarz.
Całość terapii wymaga na ogół kilkakrotnego zakupu wyrobów w zależności od stopnia utraty terapeutycznej elastyczności lub zmiany wymiarów pacjenta (zwłaszcza dzieci).
Wyroby Codopress® oraz Codopress® Premium są szyte na miarę, indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta.
Pacjenci zgłaszający się do firmy Tricomed SA powinni mieć wygojone rany, bez opatrunków, aby można było prawidłowo pobrać miarę i przymierzyć wyrób, nie uszkadzając naskórka.