Presoterapia - co to jest i kiedy powinno się ją stosować ? | CodoPress

Presoterapia - czym jest ?

Ubranka Codopress

Presoterapia – technika prewencyjno-terapeutyczna, która polega na zastosowaniu kompresji z wykorzystaniem stałego ucisku w postaci wyrobów uciskowych.

W celu osiągnięcia najlepszych efektów terapii wyroby uciskowe powinny być dopasowane indywidualnie dla każdego pacjenta (szyte na miarę). W tej metodzie rehabilitacji blizn bardzo ważny jest czas rozpoczęcia terapii uciskowej, dlatego decyzja o jej rozpoczęciu powinna być podjęta tuż po wygojeniu ran. Wyrób uciskowy powinien być noszony przez 22-23 godziny na dobę z przerwami na toaletę ciała, masaż oraz konserwację wyrobu. Proces rehabilitacji blizn trwa około 2 lat.

 

Ubranka Codopress
Wyroby uciskowe firmy Tricomed SA

 

W celu zwiększenia komfortu pacjenta i skuteczności terapii zaleca się terapię skojarzoną, polegającą na łączeniu wyrobów uciskowych Codopress® / Codopress® Premium wraz z opatrunkami silikonowymi CodosilTM Adhesive.

Opatrunek silikonowy umiejscowiony bezpośrednio na bliźnie, pod wyrobem uciskowym, działa wygładzająco i zmiękczająco na rehabilitowane blizny, przez co wspomaga proces leczenia.

Wyroby uciskowe powinny być noszone nieprzerwanie od 6 do 24 miesięcy, w niektórych przypadkach terapia może trwać nawet do 5 lat (o czasie terapii decyduje lekarz) przez 22-23 godziny na dobę, z przerwą na toaletę ciała i masaż blizn z użyciem maści aktywnych oraz konserwację wyrobu.

U dzieci do 1,5 roku życia zaleca się zakładanie wyrobu na 3-4 godziny z przerwami 1-2 godzinnymi.

Niewskazane jest przerywanie terapii. W przypadkach stwierdzenia trudności w tolerancji terapii uciskowej przez pacjenta istnieje możliwość stopniowego przyzwyczajania organizmu do stosowania wyrobu.

Na początku terapii na obwodowych nieuciskanych częściach ciała może wystąpić obrzęk, który zwykle ustępuje po kilku dniach.

W przypadku trudności w akceptacji wyrobu uciskowego należy problem skonsultować z lekarzem prowadzącym leczenie.

Pacjenci rozpoczynający terapię wyrobami uciskowymi Codopress® oraz Codopress® Premium powinni mieć wygojone rany, bez opatrunków, aby można było prawidłowo pobrać miarę i przymierzyć wyrób, nie uszkadzając naskórka.

Ubranka Codopress

Pojawienie się wyraźnych objawów rehabilitacji, tj. spłaszczenie, zblednięcie, zmięknięcie blizny może być sygnałem do zaprzestania stosowania wyrobów uciskowych. W każdym jednak przypadku decyzję o zakończeniu terapii podejmuje lekarz.

Całość terapii wymaga na ogół kilkakrotnego zakupu wyrobów w zależności od stopnia utraty terapeutycznej elastyczności lub zmiany wymiarów pacjenta (zwłaszcza dzieci).

Wyroby Codopress® oraz Codopress® Premium są szyte na miarę, indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta.

Wszystkie wyroby stosowane w rehablitacji blizn po oparzeniu są szyte na indywidualne zamówienie pacjenta, po dokonaniu jego obmiarów.

Pacjenci zgłaszający się do firmy Tricomed SA powinni mieć wygojone rany, bez opatrunków, aby można było prawidłowo pobrać miarę i przymierzyć wyrób, nie uszkadzając naskórka.