Ze względu na zwiększoną produkcję kolagenu, dzieci są szczególnie narażone na powstawanie blizn w wyniku nieprawidłowego gojenia ran. Dlatego należy jak najwcześniej zadbać o to, by proces ten przebiegał we właściwy sposób.
Jednym z najczęstszych powodów występowania blizn są różnego rodzaju oparzenia. Zwykle mają duże rozmiary, a ich głębokość zależy od czynnika parzącego (np. gorąca woda, rozgrzany olej, ogień, chemiczne substancje). Rehabilitacja powikłań po oparzeniach u dzieci to długotrwały proces, który wymaga wiele cierpliwości. Gdy tylko pojawią się blizny, należy je intensywnie masować nawet kilkanaście razy w trakcie dobry. Trzeba przy tym pamiętać o stosowaniu tłustej maści. Jej zadanie to ułatwienie masażu, nie tylko poprzez zmniejszenie tarcia, ale także rozmiękczenie skóry. Warto też zaopatrzyć się w ubranka uciskowe, które przyspieszają proces rehabilitacji blizn po oparzeniach u dzieci. Z czasem ślady po oparzeniu zaczną blednąc, jednak nawet wtedy trzeba unikać wystawiania ich na słońce. Pomocne rozwiązanie stanowią filtry UV, np. w ochronnych ubrankach. Konieczna może okazać się także specjalna rehabilitacja w celu rozciągnięcia blizn, aby uniknąć pojawiania się przykurczów.
Coraz popularniejszy sposób wspomagania leczenia blizn pooparzeniowych u dziecka to specjalne plastry na blizny dla dzieci, będące doskonałą alternatywą dla maści. Silikonowe plastry sprawiają, że blizny zyskują większą elastyczność, a skóra stopniowo się wygładza i odzyskuje naturalny kolor. Rozwiązanie to pozwalaja uniknąć powstania blizn przerostowych. Co istotne, wyroby tego typu umożliwiają skórze oddychanie, dzięki czemu nie występują niepożądane powikłania związane z niedotlenieniem, a gojenie przebiega szybciej. To bardzo skuteczny sposób na rehabilitację blizn pooparzeniowych u dzieci.
Pamiętać należy jedynie o przestrzeganiu kilku zasad. Plastry można stosować dopiero, gdy rana się zamknie, tzn. będzie już całkowicie zabliźniona i zagojona. Opatrunek można stosować 24 h na dobę, ale decyzję o czasie aplikacji podejmuje lekarz. Opatrunek powinien być czyszczony (płukany w czystej ciepłej wodzie) dwa razy dziennie. Efekty - wyraźnie zmiękczona, mniej czerwona blizna - są wynikiem regularnego stosowania. Terapia zwykle trwa od dwóch do sześciu miesięcy.
Nieleczone blizny po oparzeniach mogą powodować wiele nieprzyjemnych skutków: od nieestetycznego wyglądu, po medyczne dolegliwości, jak przykurcze, uczucie swędzenia lub ciągnięcia, a także brak elastyczności skóry. Aby tego uniknąć, należy zastosować odpowiednie wspomaganie leczenia oparzenia u dzieci, jak częste masaże, ubranka uciskowe, filtry UV czy plastry na blizny dla dzieci.