Blizny po oparzeniach - leczenie

Leczenie blizn pooparzeniowych metodą uciskową

 blizna pooparzeniowa - leczenie metodą uciskową

W zależności od stopnia oparzenia blizny wymagają różnej skali terapii. Blizny przerostowe to jedno z najpoważniejszych powikłań po oparzeniach. Ponadto, u dużej grupy pacjentów, u których nastąpiło głębokie uszkodzenie skóry, powstają blizny keloidowe (inaczej nazywane bliznowcami). Wypukłe bliznowce, o nieregularnych kształtach, stanowią ślady nie tylko trudne do usunięcia, ale powodują również szereg kłopotów związanych z ograniczeniem możliwości ruchu. Dla wielu pacjentów ogromny problem stanowi też ich nieestetyczny wygląd.

Blizny po oparzeniach leczy się przede wszystkim metodą uciskową (tzw. presoterapia). Podczas leczenia pacjent powinien nosić specjalną opaskę lub ubranie, których zadaniem jest wywieranie stałego, odpowiednio silnego ucisku na określony obszar ciała. Dzięki zastosowaniu tej metody blizna staje się płaska. Dodatkowo, dotychczas intensywnie czerwona blizna po oparzeniu blednie.

 leczenie blizn pooparzeniowych metodą uciskową

Im wcześniej zostanie rozpoczęte leczenie blizn pooparzeniowych metodą uciskową, tym większa szansa na osiągnięcie zadowalających rezultatów. Chory powinien nosić wyrób uciskowy przez ok. 2 lata. Akcesoria uciskowe zawsze projektuje się indywidualnie, z uwzględnieniem charakterystyki blizny po oparzeniach i sylwetki pacjenta. 

Co na blizny po oparzeniach? Jak wybrać odpowiednią odzież?

Kluczową rolę podczas leczenia blizny po oparzeniu metodą uciskową odgrywa noszona przez pacjenta odzież. Jedną z najlepszych propozycji jest zastosowanie wyrobów Codopress®, dostarczanych przez firmę Tricomed SA. Producent ten stosuje oddychającą oraz elastyczną dzianinę, która spełnia wszystkie wymagania zarówno w kwestiach medycznych, jak i komfortu pacjenta. Odzież można stosować do klasy ucisku określonej przez normy, ponadto projekt ubrań zakłada, że w okolicach blizny nie powinien przebiegać żaden szew. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasilenie ucisku utrzymuje się na pożądanym poziomie. Całość leczenie wymaga na ogół kilkukrotnego zakupu wyrobów uciskowych – w wyniku codziennego noszenia dzianina z biegiem czasu traci swoje właściwości, poza tym trzeba wziąć pod uwagę konieczność dopasowania wyrobu do zmieniającej się sylwetki pacjenta.

Wyroby uciskowe Codopress® nie uczulają i nie podrażniają. Badania przeprowadzone w renomowanych ośrodkach zajmujących się leczeniem powikłań po oparzeniach wykazały, że zarówno przerostowe, jak i keloidowe blizny oparzeniowe zmieniały swój kolor i wielkość nawet już po kilku tygodniach terapii. Co ważne, chorzy noszący ubrania Codopress® mogli kontynuować terapię ruchową i wciąż podejmować swoje codzienne, życiowe aktywności (pomimo noszenia odzieży uciskowej nawet przez 23 godziny na dobę).

Leczenie blizny po oparzeniu terapią skojarzoną

Wyroby Codopress® mogą być stosowane razem z opatrunkami silikonowymi, które stanowią cenne uzupełnienie metody uciskowej. Zadanie tego typu opatrunków to przede wszystkim poprawienie elastyczności blizny i jednocześnie jej spłycenie. Produktem wykazującym dużą skuteczność w zakresie leczenia powikłań po oparzeniach jest Codosil™ Adhesive.

                                                              

 

 Opatrunek nie przeszkadza w zginaniu kończyn, zmniejsza zaczerwienienie oraz pozwala ograniczyć ból. Za wartość dodaną tego wyrobu należy też uznać możliwość wielokrotnego stosowania (nie straci swoich właściwości nawet pomimo codziennego mycia). Nałożenie opatrunku Codosil™ Adhesive na blizny po oparzeniu powinno jednak nastąpić dopiero po zdjęciu szwów i wygojeniu rany.

Terapia mająca na celu zredukowanie blizny po oparzeniach zawsze musi być prowadzona pod kontrolą lekarzy i rehabilitantów. Zarówno dopasowanie odzieży uciskowej, jak i sposób stosowania opatrunków powinien zostać zlecony przez specjalistę. Zmagania pacjentów z powikłaniami powstałymi wskutek oparzeń często trwają wiele lat, ale odpowiednio dobrane metody przynoszą nie tylko ulgę w bólu, lecz również dają szansę na znaczące zredukowanie blizn. Takie wyroby jak Codopress® oraz opatrunki Codosil™ Adhesive stanowią fundament udanego leczenia, dlatego warto skonsultować z lekarzem możliwość wdrożenia ich do terapii.